Valged tükid läätsel (läätse pinnal) on põhjustatud asjaolust, et pisarad sisaldavad lipiide (vees mittelahustuvad ühendid nagu rasvad, õlid, vahad jm) ning valke. Mõningatel juhtudel võib põhjuseks olla ka pisaravedeliku koostise muutumine hormoonide, dieedi või ravimite kasutamise tagajärjel.
Mida teha, kui need valged tükid või laigud kipuvad läätse pinnale sagedasti tekkima?
1. Kuigi paljude läätsevedelike kasutusjuhendis on kirjas, et läätsi ei ole vaja vedelikuga hõõruda, võib seda valgujääkide ladestumise puhul siiski teha. Hõõru kontaktläätsi õrnalt 5-10 sekundi jooksul ja pane need puhtasse konteinerisse värske läätsevedeliku sisse.
2.Kasuta sagedasti silmatilku. Lisaks sellele, et silmatilgad niisutavad silma pinda, aitavad nad valgeid tükke läätse pinnalt ka veidi lahti „leotada“ ja lahustada. Nii pääsevad need liikuma ja võivad ise silmanurka kolida, kust neid on parem kätte saada. Jälgi muidugi seda, et Su silmatilgad sobivad ka kasutada ka koos läätsedega.
3. Koonerdamine pole kokkuhoid – ära kanna läätsi üle lubatud aja. Paraku kulub lääts silma pannes, silmas olles, silmast ära võttes, pestes… Kulunud läätsedele kipuvad valgujäägid ka kiiremini ladustuma. Rääkimata sellest, et nii pidevalt liiga kulunud läätsi kandes kipuvad silmapõletikud kiiremini tekkima. Ja loomulikult kausta korralikult ka läätsevedelikku. Ühest 360 ml vedelikust peaks Sulle läätsede igapäevase puhastamise puhul piisama umbes üheks kuuks!
4. Meigi, juukselaki jm silma sattunud ainete mikroskoopilised osakesed annavad valgujääkide ladestumisele oma panuse.
5. Kui muu ei aita, võta kasutusele uus paar läätsi ja/või proovi vahetada ka läätsevedeliku marki. Võid proovida üle minna ka ühepäevastele läätsedele. Enamasti see aitab.