Silmapõletik, kosmeetika ja läätsed – kui ilu on valus

 

Öeldakse, et ilu nõuab ohvreid, aga ka seda, et ilu on vaataja silmades. Aga kui kogu see ilu ongi sõna otseses mõttes sinu silmas, võib tagajärjeks olla silmapõletik, allergiline reaktsioon või koguni vigastus. Probleem on selles, et kõik bakterid, mis on su kätel, võivad jõuda ka su silma. Sa puudutad aplikaatori või pintsliga silma, seejärel paned aplikaatori tuubi tagasi, järgmisel päeva puudutad sellega uuesti kord üht, kord teist silma – nii levitadki ise baktereid. Enamik kosmeetikatooteid pole ka ise steriilsed. Jah, nende valmistamisel järgivad tehased rangeid hügieeninõudeid, kuid mingi kogus baktereid on ka täiesti uutes kosmeetikatoodetes olemas. Kui lood bakterile või viirusele soodsa kasvulava, on pahandus käes. Tõsi, pigem peaks ütlema, et põletik silmas.

8 soovitust, kuidas kosmeetikatooteid kasutada ja mitte silmapõletikku saada!

1. Ära kasuta kosmeetikatooteid kauem kui ette nähtud! kosmeetikatoodete säilivusaeg

Sinu kosmeetikatoodetel on peal tingmärk, mis näitab, mitu kuud peale toote avamist võib seda kasutada. 6M – kuus kuud, 12M – 12 kuud jne. Kui mälu kipub alt vedama, kirjuta veekindla markeriga tootele selle avamiskuupäev või hoia kosmeetikakotis märkmepaberit kuupäevadega.

Ripsmetušš – see on üks soe, pime ja rahulik koht, kus bakteritel on kohe eriti mõnus paljuneda. Kuigi ripsmetušš säilib tavaliselt kuni 6 kuud, siis hügieenikaalutlustel võiksid seda siiski vahetada sagedamini – juba iga 3-4 kuu järel. Kiiresti viska ripsmetušš ära siis, kui märkad juba enne säilivusaja lõppu muutusi selle konsistentsis või lõhnas.

Silmapliiatsid peaksid välja vahetama 12 kuu järel. Miks silmapliiatsit võib kauem kasutada kui ripsmetušši? Silmapliiatsit sa teritad sageli ja nii püsib ta veidi paremini puhas.

Vedel silmapliiats, silmalainer, geelid – riknevad kaunis kiiresti, vaheta samuti välja 3-4 kuu järel.

Lauvärvid – enamasti on karbile märgitud 12, 18 või koguni 24 kuud. Kuid ettevaatuse mõttes oleks mõistlik neist maksimumi mitte võtta ja silmapõletiku vältimise huvides sagedamini välja vahetada. Geeljad või kreemjad lauvärvid kujutavad silmapõletiku suhtes veidi suuremat ohtu kui nn pulbrilised.

 

2. Puhasta on jumestuspintsleid kord nädalas! 

Küsimus pole ainult selles, et puhas pintsel libiseb nahal paremini ja kannab ka kosmeetikatoote ühtlasemalt peale. Puhtad pintslid aitavad oluliselt vähendada silmapõletiku tekkimise riski.

Kuidas jumestuspintsleid puhastada?

jumestuspintslite puhastamineLoputa iga pintsel eraldi sooja veega (kuum vesi võib pintslid rikkuda) ning seejärel pane veekaussi, kuhu oled lisanud veidi õrnatoimelist šampooni. Keeruta pintsleid selles vees mõned minutid ning hõõru sõrmedega. Seejärel hoia uuesti jooksva vee all kuni nad on puhtad. Pigista õrnalt kuivaks ja pane puhtale rätikule kuivama (ära kuhja neid üksteise otsa ega hoia neid märjana topsis harjased ülespidi) – pintsli südamikku valguv vesi ei ole neile hea).

 

3. Silmapõletiku puhul tuleb kosmeetikatoodetest loobuda!

Esiteks tuleks mõneks ajaks loobuda silmade jumestamisest. Punkt. Kuid loobumine tähendab ka seda, et olemasolevad ripsmetušš, silmapliiats ja lauvärvid oleks kõige õigem kohe minema visata. Need on bakteritega saastunud ja nende edasi kasutamisel on suur tõenäosus, et nakatad end ise uuesti ja uuesti.

 

4. Ära kasuta teiste inimeste kosmeetikat ega laena neile oma jumestustooteid.

Kui pelgad silmapõletikku, siis ära kasuta poodides olevaid lauvärvide või silmapliiatsite testreid. Lisaks bakteriaalsele silmapõletikule on olemas ka veel viiruslik silmapõletik, mis on väga nakkav. Muide, see viirus püsib pindadel nakatumisvõimelisena nädalaid! Kas sa kujutad ette, kui palju inimesi on testriks olevat ripsmetušši või lauvärvi enne sind proovinud? Ja kui paljudel olid käed perfektselt puhtad? Aga kui paljudel oli juba silmapõletik tekkimas ja nad jätsid tootele maha bakterid? Ühekordsed aplikaatorid võivad vähendada silmapõletiku saamise riski, kuid viirus, bakterid ja seened võivad sellegipoolest olla pesa teinud ripsmetuši tuubi või lauvärvide karpi.

 

5. Säilita kosmeetikatooteid õigesti.

Väga soe ja niiske vannituba ei ole kosmeetikatoodetele parim koht. Hoolimata sellest, et enamik kosmeetikatooted sisaldavad säilitusained, ei jõua needki kõrgemate temperatuuridega ja lakkamatu niiskusega rinda pista. Samal põhjusel pole hea mõte hoida suviti kosmeetikakotti palavas autos.

 

6. Ära lahjenda või värskenda vanu kosmeetikatooteid.

Vanale kuivale ripsmetušile kraaniveega elu sisse puhumine pole just tark tegu. Bakterite kasvu see ei vähenda ja nii lahjendad tõenäoliselt säilitusainete kontsentratsiooni ning toode rikneb veel kiiremini.

 

7. Vali, millised jumestusvõtteid kasutad! Tightlining ei pruugi olla hea mõte!

Tightlining ehk silmapliiatsi kandmine mitte ülalau servale ripsmete vahele või nende kohale, vaid hoopis nö ripsme kasvujoone alla võib ummistada lau serval paiknevad näärmed. Ka waterliningu puhul on sama oht. Lisaks võib käsi kogemata vääratada ja pliiats silma sattuda – lisandub vigastuse oht. 

silmameik kontaktläätsed

8. Ära värvi silmi liikuvas autos või bussis!

Kui transpordivahend ootamatult pidurdab või auklikul teel hüpleb, on väga suur oht, et silmapliiats või ripsmetuši hari põhjustab limaskestale vähemalt mikroskoopilised vigastused vigastused. Kuid juhtuda võib ka palju tõsisem trauma.

Täiesti eraldi teema on veel allergiad, ripsmepikendused ja püsimeik kui silmapõletiku põhjustajad.

Ripsmepikendused võiva olla tõsine oht sinu silmadele – nii bakterite vohamise soodustamisel kui ka blefariidi ehk lauservapõletiku tekkes. Kuid selles juba järgnevas artiklis. 

Lõpetuseks veelkord üks vana tõde.

Enne läätsede silma panemist pese käed. Kõigepealt pane silma läätsed, alles seejärel tee jumestus. Eriti metalliklauvärvid võivad muidu pudiseda ja tillukesed osakesed jääda silma ja läätse vahele. Ja õhtul tee vastupidi – kõigepealt make-up maha ja alles siis läätsed silmast.
Silmapõletikku pole alati võimalik vältida, kuid sinu hügieeniharjumustest ja sellest, kui hoolikalt kosmeetikat säilitad ja kasutad, sõltub päris palju.

lauvärvid kontaktläätsed
Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Uudiskiri