Silmad on tervise peegel.- nii öeldakse. Vahel öeldakse, et silmad on hinge peegel. Ja soove võivat samuti silmist lugeda. Kuid silmad on tõepoolest tervise peegel ja haigusi võib arst sinu silmist lugeda küll. Mõne haiguse puhul võivad silmad olla lausa esimeseks
või kõige valjumaks sõnumitoojaks, et meie kehas on midagi korrast ära.
Kui silmad on tervise peegel, siis mida nad meile peegeldavad?
1. Vaimne tervis. Dementsus.
Mõne haiguse nagu näiteks skisofreenia või bipolaarse häire puhul võib inimese silmade liikumine olla erinev terve inimese omadest. Näiteks võib skisofreeniahaigel olla raske hoida pilku aeglaselt liikuval objektil. Alzheimeri tõve ehk kõige sagedamini esineva dementsuse vormi puhul aga tekivad inimese silma võrkkestas haigusele iseloomulikud muutused (nn amüloidsed laastud).
2. Ajukasvaja või ajuaneurüsm.
Kui ühe silma pupill laieneb rohkem kui teise oma, võib see viidata ajukasvaja olemasolule. Silmavalu, nägemise hägusus või kaotus, suurenenud silmarõhk võib aga viidata ajuarteri aneurüsmile. Samuti võib hägune nägemine viidata koljusisese rõhu tõusule.
3. Diabeet
Diabeediga võivad kaasas käia muudatused kõikides silma osades. Varakult võib tekkida hallkae ehk katarakt, esineda võib ka rohekaed ehk glaukoomi, kõige sagedasem probleem on aga retinopaatia ehk silma võrkkesta väikeste veresoonte kahjustus.
4. Hulgiskleroos ja Parkinsoni tõbi
Hulgiskleroos ehk sclerosis multiplex on krooniline autoimmuunne haigus, mis kahjustab inimese kesknärvisüsteemi. Esmased haigusele iseloomulikud sümptomid on erinevad liikumis- ja nägemishäired – näiteks udu silmade ees või topeltnägemine. Ka Parkinsoni tõve (teatav neuroloogiline haigus) puhul võib eriti haiguse arenenumas staadiumis tekkida erinevaid nägemisprobleeme.
5. Kõrgvererõhktõbi
Kui vererõhk on liiga kõrge, avaldab see survet õhukestele silma veresoontele – nõrgimad neist võivad survele järele anda ja lõhkeda, tekitades väikeseid verevalumeid. Kõrge vererõhu puhul võib olla ka lihtsalt silma veresooned ahenenud ning verevool võrkkestas takistatud. Mõnikord tursub ka optiline närv. Muidugi ei ole iga verevalum silmas seotud kõrge vererõhuga, aga silmade kontroll selle haiguse puhul on hädavajalik.
6. Maksa ja sapiteede probleemid
Silmavalgete ja naha kollasus viitab maksa ja sapiteede probleemidele. Kui vere punalibled lagunevad, tekib aine nimega bilirubiin. Kui bilirubiini ainevahetus häirub, hakkab seda verre kogunema. Mida rohkem bilirubiini veres on, seda kollakamaks muutuvad nahk ja silmavalged – seda nähtust nimetatakse ka ikteruseks. Kõige tuntum haigus siin on ilmselt kollatõbi ehk A-hepatiit – maksakahjustusega kulgev nakkushaigus.
7. Silma tõmblemine
Enamasti on silma tukslemise või tõmblemise põhjuseks väsimus või stress. Kuid mõnikord võib seda põhjustada ka kuiva silma sündroom. Samuti on leitud seoseid silma tõmblemise ja hüpoglükeemia ehk liiga madala veresuhkru vahel.
8. A-vitamiini puudus
A-vitamiini ehk retinooli tuntakse eelkõige nn nägemisvitamiinina. Eriti oluline on selle roll pimedas nägemise puhul (A-vitamiin mängib olulist rolli ühes molekulis, mille ülesanne on reageerida valgusele). Samuti on A-vitamiin oluline silma kollatähni degenereerumise ennetamisel.
9. Melanoom ehk pahaloomuline nahakasvaja
Sünnimärgid ehk pigmentlaigud võivad esineda mitte ainult nahal, vaid ka silma vikerkestal. Üldjuhul ei põhjusta need probleeme ega takista nägemist. Kuid nagu nahal olevast sünnimärgist võib mõnikord harva tekkida melanoom, nii võib see juhtuda ka silmas oleva sünnimärgiga.
10. Kilpnäärmetalituse häired.
Kui kilpnääre töötab liiga aktiivselt, siis võib tekkida eksoftalmia ehk nn pungis silmad. Tegemist ei ole silmahaigusega, vaid silmamunataguse ja silma liigutavate lihaste vahelise sidekoe tursega. Kergematel juhtudel taandub eksoftalmia siis, kui kilpnäärmehaigus saadakse kontrolli alla.
Nagu näed, on silmad tervise peegel küll. Nii et jälgi, mida nad sulle räägivad.