Milline on parim läätsevedelik?

Parim läätsevedelik on see, millega sa läätsi korralikult puhastad. Punkt. Kui oled lohakas või kooner ning ei pese oma läätsi korralikult, siis pole vahet, millist ahust kasutad. Läätsed jäävad ikka mustaks. Kui aga oled oma läätsede eest hoolitsemisel tubli, siis teeb oma töö hästi iga Läätsed24.ee poes müügil olev läätsevedelik.

See aga muidugi ei tähenda, et neil lahustel üldse vahet ei ole. Läätsed24.ee e-poes müügil olevad läätsevedelikud on nn mitmeotstarbelised ehk universaalsed läätsevedelikud (multipurpose). Tegelikult on läätsede puhastamiseks olemas veel ka muid tüüpi lahuseid, näiteks vesinikperoksiidilahused, kuid nende kasutamine pole nii lihtne, mõned riskid on suuremad, neile ei sobi tavaline läätsekonteiner jne. Kui sul ei ole just ülitundlikkust kõikide mitmeotstarbeliste vedelike vastu, siis soovitame meie kasutada ikkagi universaalseid läätsevedelikke.

Kui mõni läätsevedelik mulle ei sobi, siis kas see tähendab, et see vedelik ongi viletsam?

Oh, oleks maailm nii lihtne – siis me saaks oma poes pakkuda ainult seda ühte ja kõige paremat lahust! Erinevad läätsevedelikud sisaldavad erinevaid desinfitseerivaid aineid, niisutavaid aineid, niiskust säilitavaid aineid, pindaktiivseid aineid, säilitusaineid. Mitmeotstarbelistel vedelikel võib olla erinev pH tase (pisarakile pH tase on tavaliselt 7.3-7.7). Mõni läätselahus eemaldab efektiivsemalt bakterit x, teine jälle bakterit y, mõni kolmas suudab jälle lisanduvad bakterid efektiivsemalt eemal hoida jne. Mõne läätsevedeliku eeliseks on see, et ta eemaldab efektiivsemalt läätse pinnale ladestuvaid proteiinide ja lipiidide jääke.

Kui sulle üks läätsevedelik ei sobi, ei saa öelda, et see vedelik on halb ja ei kõlba kuhugi. See lihtsalt ei sobi sinu silmale – sa võid olla tundlik mõne komponendi suhtes või ei suuda see lahus eemaldada just sinu silmale loomupärast halbade valkude-lipiidide kooslust (silmas võib olla kuni 400 erinevat valku). Või mõni sobimatuse põhjuseks mõni muu komponent. Mõned uuringud on näidanud ka seda, et nt brändi X läätsed sobivad brändi Y läätsevedelikuga paremini, mõne teisega jälle halvemini, kuid kindlat veendumust selle kohta teadlastel veel ei ole. Nagu läätsede puhul, vajab ka läätselahuse valik teataval määral katse-eksituse meetodit. Sealjuures ei pruugi vedeliku hind olla oluline näitaja. Näiteks C-Well, mis on hinnalt peaaegu kõige soodsam, on meie kodulehel saanud kordades rohkem tagasisidet kui teised brändid ning kõik hindajad on andnud sellele 5 tärni.


Kas tead, millised bakterid võivad läätse pinnale koguneda?

Ühes läätsevedelikke võrdlevas uuringus uuriti, kui efektiivselt eemaldavad vedelikud näiteks järgmisi baktereid: staphylococcus aureus (stafülokokk), pseudomonas aeruginosa (üks väga vintske viburiga bakter), escherichia coli (soolekepike ehk kolibakter, mis võib põhjustada tõsist haigust), haemophilus (meningiidi põhjustaja) ja muid pahalasi, mis põhjustavad bakteriaalset keratiiti ning konjunktiviiti. Kõiki neid baktereid võib läätse pinnalt leida – nad võivad silma sattuda eelkõige pesemata kätelt, aga ka halvasti loputatud konteinerist või lohakalt pestud läätselt. See bakterite loetelu on ilmselt piisavalt hirmutav, nii et palun kasuta läätsevedelikku korralikult!

C-WellBioTrueOpti-FreeRenu MultiplusHorienSoloCare
C-Well läätsevedelikBioTrue läätsevedelikOpti-Free ExpressRenu läätsevedelikHorien läätsevedelikSoloCare Aqua
Puhastab, desinfitseerib
jahjahjahjahjahjah
Minim. lahuses hoidmise aeg*
6 tundi4 tundi6 tundi4 tundi6 tundi
Pudeli avatuna hoidmise
aeg

90 päeva90 päeva 180 päeva 90 päeva 90 päeva 90 päeva
Sobib silikoonhüdrogeelläätsedelejah jah jah jah jah jah
Parim omadusParim hinna-kvaliteedi suhe. Suurepärane niisutaja. Klientide lemmikHoiab kasulikud pisaravedeliku valgud aktiivsena, niisutab hästiPuhastab ja desinfitseerib hästiPuhastab ja desinfitseerib, sobib ka tundlikele silmadeleSoodne hind, universaalne vedelikEemaldab valgujäägid ja niisutab
Pudeli suurus60 ml, 100 ml, 360ml120 ml,
300 ml
120 ml, 355 ml120 ml, 360 ml500 ml90 ml, 360 ml
Komplektis on konteinerjah (bakteriostaatiline) jah jah jah jah jah
Keskmine hinne meie kasutajatelt5,0 (enim positiivseid hinnanguid)5,04,05,0hindeid ei ole hindeid ei ole

*palun järgi alati kasutusjuhendis olevat informatsiooni

Kuidas läätsevedelikku kasutada?

Kui kasutad seda nii nagu allpool kirjas, paneme su järgmisele tellimusele väikese šokolaadi kaasa! 🙂 
1. Pese kontaktläätsi iga päev või peale iga kasutuskorda (kui vahetad päeva jooksul läätsi)
2. Ära lahjenda läätsehooldusvahendit ega vala uut lahust konteineris seisnud lahusele.
3. Ära loputa läätsekonteinerit kraaniveega ega pese läätsi sellega. Pesemiseks ei sobi ka soolalahus, sülg ega silmatilgad.
4. Kuigi mitmeotstarbelist vedelikku nimetatakse ka no-rub vedelikuks (st läätse pesemise ajal seda hõõruda ei ole vaja), soovitavad optometristid seda kindlasti teha. Kalla paar tilka lahust kummalegi läätse poolele ja hõõru läätse umbes 5 sekundit. Seejärel loputa hoolikalt nii läätsed kui konteiner.
5. Viska koos oma vanade läätsedega minema ka vana konteiner. Uue vedelikuga saad meilt uue konteineri kaasa.
6. Järgi lahuse kasutusjuhendis kirjas olevaid nõuandeid ja soovitusi. Ning pea meeles, et läätsevedeliku kasutamisel pole koonerdamine kokkuhoid, vaid ohtlik mäng silmade tervise arvelt.

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Uudiskiri