Miks prilliretsept ei asenda läätseretsepti?

Läätse-Liisa käest küsitakse sageli, et kui prilliretsept on olemas, kas võib retseptil olevate numbrite järgi tellida ka läätsed?  Kahjuks tuleb Läätse-Liisal vastata, et päris nii lihtsalt see asi ei käi – läätseretsept on tavaliselt eraldi vajalik. Aga miks läätseretsept pole sama, mis prilliretsept?

Kui su ees on läätseretsept ja sa võrdled seda oma prilliretseptiga, siis näed, et need on üsna erinevad – ühel retseptil on ühed lühendid, teisel teistsugused. Ka sinu silmade korrektsiooni tugevus võib olla märgitud erinevalt, seda eriti juhul, kui see on suurem kui 4.00. Tavaliselt on läätseretsept see, millel korrektsiooni märkivad numbrid on väiksemad, prilliretseptil aga suuremad – näiteks läätseretseptil -3.75, aga prilliretseptil – 4.00. Milles asi?

Põhjus on füüsikas ja valguse fokusseerimises. Kontaktläätsed „istuvad“ su silma peal ja korrektsioon algab silma pinnalt, kuid prilliläätsed on silmadest 12 – 15 mm kaugusel. Tee proovi – liiguta prille nina otsa või ninajuure poole ja su nägemisteravus muutub vastavalt. Kui sul prille ei ole, siis hoia suurendusklaasi silma ees või väljasirutatud käe kaugusel – läbi klaasi paistab vaadeldav objekt väga erineva selgusega. Sama põhimõtte tõttu ongi prilli- ja läätseretseptid suuremate dioptrite korral erinevad.

Kui optometrist väljastab sulle prilliretsepti, siis on arvestatud prilliläätse kaugusega silmast. Seepärast kasutavad optometristid läätseretsepti kirjutamisel spetsiaalseid tabeleid, mille alusel saavad nad prillide dioptri teisendada läätsede dioptriks. Kui sul on astigmatism ja soovid kasutada toorilisi läätsi, kasutavad optometristid veelgi detailsemaid tabeleid.

LÄÄTSERETSEPTI lühendid BC, DIA, CYL, AXIS, ADD – mis need on?

Sinu kontaktläätsede retseptile on alati märgitud silmale sobiv läätse kumerus (BC) ja mõnikord ka läätse diameeter (Dia)  l. Kui on märgitud diameeter ehk läätse läbimõõt, siis see on millimeetrites (mõõdetuna ühest läätse servast teise).

BC on base curve ehk läätse kumerus, mille saamiseks mõõdetakse kõigepealt keratomeetriga silma sarvkesta kumerust. Sõltuvalt kontaktläätse tüübist arvutab optometrist sobiva läätse BC. Mida kumeram on sinu silm, seda väiksem on retseptile kirjutatud number. Kontaktlääts peab olema õige suuruse ja kumerusega, et ta saaks silma pinnal liikuda ja toimuks pisaravedeliku ringlus. Siis ei ärrita läätsed suure tõenäosusega silma ega teki nii kergesti kuiva silma sündroomi. Kui läätse kumerus on ebasobiv, siis liiga suur võib hakata sul silmas “loksuma”. Liiga väike lääts aga põhjustab ebamugavust.

Kui sul on astigmatism, siis on su läätsede (ja ka prillide) retseptil lisaks märgitud CYL ja AXIS. CYL tähendab silindrit. Enamikul inimestest on silmamuna ümmargune, kuid mõnel võib silma eespind olla veidi munaja kujuga, mille tõttu on nägemine moonutatud või hägune. Silindrit tähistatakse alati numbriga, mille ees on „+“ või „-“ märk. Kui on märgitud silinder, on märgitud ka silindri kalle kraadides ehk AXIS (0°-180°). Selliseid kontaktläätsi nimetatakse tooriliseteks kontaktläätsedeks.

ADD on retseptile märgitud siis, kui vajad multifokaalseid läätsi, millega saad nii kaugele kui lähedale vaadata.

Miks sa ei tohi endale läätsi umbropsu tellida?

1. Kui sa läätsede ostmisel õiget diameetrit või BC’d ei tea, ostad tõenäoliselt endale vales suuruses läätsed, mis võivad hakata silmas ujuma või muutuda juba lühikese aja pärast äärmiselt ebamugavaks. Liiga suur lääts ei jää silma pinnale püsima ning liiga väike lääts jääb silma pinnale justkui kinni.

2. Valesti istuv kontaktlääts võib mõjutada nägemisteravust – sa ei näe mitte paremini, vaid halvemini.

3. Liiga tihedalt silmal istuv kontaktlääts võib põhjustada veresoonte sissekasvu sarvkesta. Vales mõõdus lääts võib olla ka ärrituse või põletiku põhjuseks.

4. Kui optometrist väljastab sulle läätseretsepti, siis õpetab ta sind ka läätsede eest hoolitsema. Kui sa oma läätsede eest ei hoolitse või teed seda valesti, võid oma silmadele liiga teha.

Mida teha siis, kui tahaks proovida nulldioptriga värvilisi läätsi, aga ei tea, kuidas valida?

Me soovitame siiski minna optometristi juurde ja paluda temalt retsepti. Kuigi suurem osa läätseostjatest saavad hakkama läätsedega, mille kumerus on 8,6, on vaja teada ka läätse diameetrit ning siin saab sind aidata ainult optometrist. Ka pead sa igal juhul endale selgeks tegema, kuidas läätsede eest hoolitseda! Olgu suurus kuitahes õige, halvasti hooldatud lääts on alati silmale suureks ohuks!

Kokkuvõte

Õigesti määratud, õigesti kantud ja õigesti hooldatud läätsed on sul asendamatud ja mugavad abivahendid kõiges, mida ette võtad. Läätsed ei moonuta su “vaadet maailma”. Pilt on igas suunas alati fookuses ning vaateväli on avaram – seda ei piira seda prilliraamid ega sega prilliläätsede peegeldus. Kontaktläätsed ei lähe temperatuuri kõikudes uduseks, sind ei sega vihm või kastrulikaane vahelt pahvatav aur. Rääkimata nende eelistest, kui tegeled spordiga. Head läätsekandmist!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Newsletter