Mida tähendavad numbrid ja lühendid läätseretseptil?

Kontaktläätsede ja prillide retseptidel on kirjas lisaks sarnastele parameetritele ka mõned erinevad. Nii näiteks on läätsede puhul lisaks vaja teada ka läätse kumerust ja diameetrit.Kuid suurt hulka lühendeid kasutatakse mõlemal retseptil.

Olgu siis siin enam levinud läätseretseptil olevad mõisted ära toodud.

OD- parem silm

OS- vasak silm

BC – kumerus (base curve). See lühend, mis esineb ainult kontaktläätsede retseptil, näitab silmade kuju – mida järsem on kumerus, seda väiksem on number.

PD on vahekaugus inimese silmaterade e pupillide vahel – silmavahe. Prilliklaaside keskkohad peavad olema kohakuti pupillidega.

SPH või SF tähistab sfääri ehk korrektsiooni tugevust. Tavaliselt käib numbri ette kas „+“ või „-“ märk vastavalt sellele, kas tegemist on kaug (+)- või lühinägelikkusega (-). See lühend esineb nii prillide kui läätsede retseptil

CYL tähendab silindrit ning selle tähise leiad prilliretseptilt siis, kui Sul on astigmatism. Kui tavaliselt on silmamuna kenasti ümmargune, siis mõnel inimesel on selle eespind veidi munaja kujuga, mille tõttu on nägemini veidi moonutatud või hägune. Silindrit tähistatakse alati numbriga, mille ees on „+“ või „-“ märk.

AXIS ehk kalle kraadides (0-180°) märgitakse retseptile vaid juhul, kui on märgitud CYL suurus. Kui astigmatism on vaid ühel silmal, siis märgitakse silinder ja kalle ainult ühe silma jaoks.

Prisma (pr) – kasutatakse siis, kui tahetakse prillidega korrigeerida nn laiska või kõõrdi vaatavat silma.

ADD – kui vajatakse prilli nii kaugele kui lähedale vaatamiseks, siis märgitakse kaugele vaatamise tugevusele lisatugevus ADD-na nt. 1,0 1,5 1,75 jne

DIA ehk diameeter on mõiste, mis esineb ainult kontaktläätsede retseptil. See näitab kontaktläätse suurust millimeetrites ühest läätseservast teise.

Loe artiklit ka sellest, miks prilliretsept ei asenda läätseretsepti?

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Newsletter