45% inimestest ei pese enne läätsede silma panemist käsi! Vähemalt ütleb nii üks väljamaa uuring! Halb hügieen on läätsekandjate puhul tavaliselt nr 1 põhjus silmapõletiku ehk konjunktiviidi tekkeks.
Veel paar mõtlemapanevat arvu:
- 22% läätsekandjatest ei pese kunagi läätsekonteinerit;
- 35% peseb läätsi tavalise kraanivee all (halloo, bakterid!);
- 55% ei kalla läätsekonteinerist kasutatud vedelikku ära, vaid lisavad lihtsalt uut vedelikku juurde.
Mis on konjunktiviit? Millised on selle sümptomid?
Konjunktiviit on silma sidekesta põletik. Konjunktiviidi sümptomiteks võivad olla silma punetus, valu, lau turse, pisaravool, valguskartus, nägemise hägustumine, limane või mädane eritis silmast. Tugevalt rähmased silmad on tavaliselt üks esimesi ja tüüpilisemaid sümptomeid. Põletik algab tavaliselt ühest silmast, kuid tavaliselt levib kiiresti ka teise silma. Kui Sul on mõni eelpool nimetatud sümptomitest, siis pöördu arsti poole. Arst kirjutab tavaliselt konjunktiviidi puhul välja silmasalvi või -tilgad, mida pead 5-7 päeva kasutama. Läätsed pead muidugi silmapõletiku tekkides kohe silmast ära võtma ja ära viskama – neid enam kasutada ei tohi. Arvesta ka sellega, et bakteriaalne konjunktiviit on äärmiselt nakkav ning see võib nakatada teist inimest veel isegi kahe nädala jooksul peale esimeste sümptomite ilmnemist. Seega on käte hügieen väga oluline!
Konjunktiviit – kas seda saab ära hoida?
Eelkõige jälgi hügieenireegleid ja ära kanna läätsi korraga liiga kaua!
1. Pese korralikult käsi.
2. Pese läätsi ja läätsekonteinerit hoolikalt ja ohtra läätsevedelikuga (siin pole koonerdamine küll kokkuhoid).
3. Pane kindlasti läätsed silma enne kosmeetika kasutamist ning võta nad ära enne silmade meigist puhastamist (konjunktiviidi ajal soovitatakse silmakosmeetikat mitte kasutada).
4. Kord nädalas võiksid Sa teha läätsevaba päeva.
5. Suvi on käes ja kui viibid palju rannas või mujal päikese käes, soovitame kasutada niisutavaid silmatilku.