Kontaktläätsedest
Enamikule inimestest on kontaktläätsede kandmine sobilik, kuid on ka erandjuhtumeid ja sel juhul teeb vastava otsuse silmaarst.
Kontaktläätsi on olenevalt materjalist kahte liiki: kõvad ja pehmed. Kõvad liigitatakse omakorda rohkem õhku läbilaskvateks ja vähem õhku läbilaskvateks. Pehmed kontaktläätsed jagunevad kõrgema ja madalama vedelikusisaldusega läätsedeks. Meie läätsekaubamajas on müügil ainult pehmed kontaktläätsed. Kontakläätsede eluiga on tunduvalt lühem kui prillidel. Pehmete kasutusaeg saab läbi hiljemalt aastaga, kõvade kasutusaeg on kuni kolm aastat.
Kontaktläätsed jagunevad kaugele ja lähedale vaatamiseks, ehk siis miinusläätsed korrigeerivad lühinägevust ja plussläätsed kaugnägevust. Toorilised kontaktläätsed korrigeerivad ühtlasi ka ähmastäpsust ehk astigmatismi, multifoktaalsed või progressiivsed kontaktläätsed korrigeerivad nii lähedale kui ka kaugele vaatamist.
Olemas on ka dekoratiivläätsed, nii värvilised kui ka toonitud. Nii saab inimene oma silmade loomulikku värvi rõhutada või hoopis näiteks sinisilmsest pruunisilmseks muutuda. Kontaktläätsedega saab ka silma kuju muuta, seda küll vaid visuaalselt. Palju kasutavad seda võimalust näitlejad. Vampiiri- või kassisilmad? Palun väga - vali tootekategooria "värvilised läätsed" ja tekita elevust!
Kui läätsekandjale liiv, putukas või võõrkeha silma satub, ei tohi silmi hõõruma hakata. Pese käed, võta läätsed ruttu silmast välja ja pane läätsed värske hooldusvahendiga konteinerisse. Kui ise võõrkeha silmast kätte ei saa, pöördu silmaarsti poole.
Läätsekandjatele vastunäidustatud spordialasid otseselt ei ole, kuid ujuma ei tohiks läätsedega minna, ei basseini ega ka looduslikku veekogusse. Silma ja läätse vahele võib sattuda bakter, mida hiljem on väga raske, kui mitte võimatu välja ravida. Ja kindlasti tuleb näiteks rannast tulles panna silma kunstpisaraid. Ujuma minnes võtad riski, et läätsed võivad vees ära kaduda. Ka on olemas infektsioonioht. Sestap kasuta ujumisprille. Sauna, eriti lavale, läätsedega minna ei maksa, kõrge temperatuur võib läätse kuivatada, mistõttu lääts "kleepub" kohati sarvkesta külge. Kui pead siiski läätsedega saunas käima, siis hoia niisutavad silmatilgad või läätsevedelik käepärast, ning niisuta silmi esimesel võimalusel pärast leiliruumis käiku, kuid kindlasti enne läätsede silmast eemaldamist, et taastada läätse normaalne veesisaldus ning olla kindel, et lääts liigub silma peal vabalt, mitte ei ole sarvkesta vastu kuivanud.
Ettevaatlik tuleb olla ka päikesega. Tugeva päikesekiirguse käes hakkavad kontaktläätsed väga ruttu kuivama ja kipuvad algset kuju muutma. Seetõttu tuleb rannas päevitades alati kasutada päikeseprille, millel on ka UV-kaitse. Kui su läätsedel on UV-kaitse, on päikeseprillid ikkagi vajalikud, kuna lääts katab vaid osa silmast ning ülejäänud silmaosa on kaitseta. Randa võiks kaasa võtta ka tagavaraläätsed ja kindlasti kontaktläätsede hooldusvahendi. Veelgi parem on rannas kanda ühepäevaseid kontaktläätsi, soovitatavalt selliseid, mis kaitsevad silmi ka UV-kiirguse eest. Vajadusel võid läätsede kuivamise vältimiseks kasutada ka kunstpisaraid. Kunstpisaraid valides ole tähelepanelik ja loe hoolikalt infolehte - mitmed kunstpisarad ei ole mõeldud kasutamiseks läätsekandmise ajal, kuna võivad tekitada mikrokristalle. Seetõttu palu apteekrilt või optikakaupluse müüjalt lisainfot, millised kunstpisarad sobivad läätsede ja silmade üheaegseks niisutamiseks. Samuti võib silmi niisutada värske läätsevedelikuga, kui silmatilku käepärast ei ole.
Kontaktläätse tüübi valik sõltub silma omadustest (nt pisaravedeliku kogusest), nägemishäire tugevusest ja muudest tingimustest (nt kandmise kestus ja sagedus, harrastatavad spordialad jne). Pehmed läätsed on hea hapniku läbilaskvusega ja iirisest suuremad. Pehmed kontaktläätsed vajavad enam hoolitsust, sest nad omandavad pisaravedelikust kergesti proteiine, ravimaineid ja konservante.
Läätsekaubamaja pakub erinevaid läätsetüüpe:
- toorilised läätsed ja progressiivsed/multifokaalsed läätsed;
- värvilised läätsed;
- erineva kasutusajaga läätsed: 1-päevased läätsed või kuni 1-kuulised läätsed; mitmed neist sobivad ka ööpäevaringseks kasutamiseks. Samuti müüme kuni 3-kuulise kasutusajaga läätsi Soflens 38 ja Optima FW.
1-päevased läätsed
Nagu nimigi ütleb, on ühekordsed läätsed lühiajalised ja visatakse pärast ühte kasutuskorda ära. Lühiajalistel läätsedel on mitmed eelised. Ühekordsed läätsed on hügieenilisemad ning suure veesisaldusega, olles väga silmasõbralikud. Kuna läätsed visatakse kohe pärast kasutuskorda ära, siis ei ole vaja kasutada läätsehooldusvedelikku ega konteinterit.
- Mugavad ja hügieenilised kasutada.
- Ei vaja hooldusvedelikke ega konteinerit.
- Sobivad ka neile, kelle silmi hooldusvedelikud ärritavad.
- Lihtne kaasa võtta nt reisile, matkale.
- Sobivad tolmuses keskkonnas töötavatele, kuna tolm ja mustus ei jõua läätsele akumuleeruda.
- Kallimad kui nt 1-kuused läätsed.
Kuni 1-kuulised läätsed
Kuni 1-kuulised läätsed on kõige enam kasutatav läätsetüüp. Läätsed võetakse ööseks silmast, puhastatakse ja pannakse värske hooldusvedelikuga täidetud konteinerisse.
- Hind soodne.
- Mugav kasutada.
- Palju erinevaid läätsi, suur valik.
- Saadaval ka värvilised ja toorilised läätsed.
- Vajavad igapäevast puhastust ja hooldust.
Pideva kasutusajaga läätsed
Uueks tulijaks turul on pikka aega silmas kantavad läätsed, mis on valmistatud hästi hapnikku läbilaskvast materjalist - silikoonhüdrogeelläätsed. Seetõttu ei pea neid läätsesid ööseks silmast ära võtma, vaid silmad saavad ka läätsedega piisavalt hapnikku. Üldiselt kasutatakse neid läätsi 1-4 nädalat järjest, olenevalt läätse tüübist. Neid läätsi võib kanda ka lihtsalt päevaläätsedena, ööseks konteinerisse pannes. Pärast nädalast või kuuajalist pidevat kandmist on vaja teha vähemalt üks läätsevaba ööpäev.
- Hästi hapnikku läbi laskvad.
- Võib ööseks silma jätta.
- Ei vaja iga päev puhastamist, kui neid silmast välja ei võeta (soovitav ärkamisel silmi niisutada).
- Kohe ärgates näete hästi.
- Ei kuivata silmi nii palju kui teised läätsed.
- Hinnalt kallimad kui tavalised läätsed.
Toorilised läätsed
Toorilised kontaktläätsed korrigeerivad ähmastäpsust ehk astigmatismi (nn silinder). Toorilisi läätsi on meilt saadaval ühepäevaste ja ühekuuliste läätsedena.
- Astigmatismi puhul tagatud hea nägemine.
- Hind võrreldes tavaliste läätsedega kallim.
Värvilised läätsed
Värvilisi läätsi on 3 eri tüüpi:
- Nn enhancer-läätsed sobivad heledatele silmadele - hallidele, sinistele või rohekatele. Nendega võib tugevdada oma silmavärvi või muuta seda näiteks helesinisest roheliseks. Muutused tumedast heledamaks ei ole nende läätsedega võimalikud.
- Peitvad opaque-läätsed, millega saab silmavärvi täielikult muuta. Opaque läätsed muudavad ka pruunid silmad teist värvi.
- Lisaks on saadaval nn crazy-läätsed, kus on mingi eriline kujund (nt täht, dollarimärk, smile vm). Nendest läätsedest ei paista oma loomulik silmavärv läbi ja on mõeldud kasutamiseks 1...12 kuud, olenevalt läätse tüübist.
- Palju võimalusi muuta silmad täiesti erinevaks.
- Saadaval 1-kuulised läätsed ja ka pikaajalised läätsed (kuni 1 aasta).
- Saadaval ka mitteoptilised läätsed (0 tugevus).
- Kallimad kui tavalised läätsed.
Pikaajalised läätsed
Pikaajalisi läätsi vahetatakse iga 3 kuu, poole aasta või aasta järel. Pikaajalisi läätsi tuleb puhastada enne ja pärast iga kasutuskorda ning soovitav on kasutada kord nädalas ensüümtablette. Samas jääb ära vaev pidevalt uusi läätsi osta. Pikaajalistest läätsedest müüme 3-6 kuulise kasutusajaga läätsi Soflens 38 ja Optima FW; samuti kuni 1-aastase kasutusajaga värvilisi efektiläätsi Wild Eyes ja Crazy lenses.
Soovitusi läätsede kasutamiseks
Läätsede hooldamine
- Pese enne läätsedega tegelema hakkamist alati esmalt käed puhtaks.
- Eemalda lääts silmast.
- Aseta lääts peopessa, tilguta läätsele 3 tilka hooldusvahendit ja pese läätse peopesal nimetissõrmega ettevaatlikult hõõrudes 5-10 sekundit. Läätse hõõrudes väldi selle kokkupuudet küüntega.
- Loputa lääts hoolikalt värske puhta hooldusvedelikuga. Ära kunagi loputa läätse tavalise veega!
- Pane läätsekonteinerisse värske hooldusvedelik.
- Pane läätsed konteinerisse ja jäta nad sinna kogu ööks. (Minimaalne desinfitseerimisaeg on tavaliselt vähemalt 4 tundi.) Jälgi hoolikalt, et läätseserv ei jääks konteineri korgi vahele.
- Hommikul võta lääts ja loputa see värske hooldusvedelikuga enne silma asetamist.
- Loputa konteiner värske läätsevedelikuga ja jäta avatuna õhu kätte kuivama.
- Alati, kui võtad kasutusele uue läätsevedeliku pudeli, vaheta ka konteiner. Konteineri seintele koguneb palju baktereid, valku jm saasteaineid. Vaheta konteiner välja hiljemalt iga 3 kuu tagant, soovituslikult iga kuu.
Läätsede silma asetamine
Võta parem lääts konteinerist välja ja aseta lääts parema käe nimetissõrme otsa. Pead otse hoides ja otse ette vaadates tõmba parema käe keskmise sõrmega alumist silmalaugu allapoole. Vaata üles ja aseta lääts ettevaatlikult silmavalge alumisele osale. Seejärel vaata alla, et lääts asetuks oma õigele kohale. Eemalda nimetissõrm ettevaatlikult ja lase alalaug lahti. Kui lääts on silmas, masseeri õrnalt silmalaugu läätsevedelikuga niisutatud sõrmega, et eemaldada läätse alt õhk ja üleliigne vedelik. See on vajalik, et lääts saaks tiheda kontakti silma pinnaga ja ei hakkaks silma pilgutamisel liikuma. Korda protseduuri vasaku läätsega.
Läätsede silmast eemaldamine
Vaata üles ja tõmba keskmise sõrmega alumist silmalaugu allapoole. Aseta nimetissõrm läätse alumisele servale ja tõmba lääts silmavalge alumisele osale. Võta lääts õrnalt pöidla ja nimetissõrme vahele ja eemalda lääts silmast. Lükka läätse servad õrnalt nimetissõrmega või läätsepintsettidega teineteisest eemale, et nad kokku ei kleepuks.
Läätsekandja meelespea
Kontaktläätsede kandmise alustamine
- Ära unusta, et iga kord enne kontaktläätsede käsitsemist peab pesema käsi!
- Kontaktläätsed peavad silma paneku momendist saadik olema enam-vähem mugavad, võib esineda kerge ajutine võõrkehatunne. Hõõrumis- ja kraapimistunde korral võib põhjuseks olla puru, ebemed või muud tillukesed võõrkehad läätse ja silma vahel. Lääts tuleb sellisel juhul silmast välja võtta, puhastada/loputada ning uuesti silma asetada. (Vahel juhtub et kraapimistunne möödub ja valu kaob, aga läätse eemaldades tekib tugev silma ärritus, mõnikord ka alles järgmisel päeval. Seetõttu on oluline, et lääts oleks silma pannes puhas.) Sageli on ebamugavustunde põhjustajaks see, et lääts on lihtsalt tagurpidi, eriti sageli juhtub seda õhukeste ja pehmete ühepäevaste läätsedega, mille puhul on "õigetpidisust" visuaalselt üsna raske tuvastada ning see, kas lääts on õigetpidi, selgub alles silma pannes.
- Kontaktläätsede päevase kandmise maksimaalne pikkus sõltub kontaktläätsede tüübist (sealhulgas veesisaldus ja hapniku läbilaskvus), individuaalsest sobivusest kasutajale, valiku õigsusest (ehk optometristi töö kvaliteedist), patsiendi silmade seisundist, kandmispaigast, töö iseloomust (näiteks arvutikasutajad, kes töötavad konditsioneeritud õhuga ruumides, taluvad kontaktläätsi suhteliselt lühemat aega), hooldusvahendi sobivusest ja teistest asjaoludest.
- Usalda oma enesetunnet: eemalda läätsed kohe halva enesetunde, silmade väsimuse, kipituse, hõõrumistunde, tüdimuse korral. Vedelikuga täidetud läätsekonteiner peaks olema alati kaasas, samuti prillid.
Enesetunne
- Enesetunne on suhteliselt parem värskes, pigem külmas õhus, aktiivses tegevuses.
- Enesetunne on suhteliselt halvem kuumas, kuivas konditsioneeritud õhus (kontorid, lennuk), aga ka suitsuses ruumis.
Kontaktläätsede kandmise maksimaalne aeg ja režiim
Sõltub kontaktläätse tüübist, läätsede valiku õnnestumisest ja nende sobivusest, patsiendi “andekusest” ja soovidest. Allpool toodud kandmisajad on soovituslikud ja võivad olla konkreetsetel juhtudel ka pikemad, tingimusel, et silmad ei saa kahjustatud.
- 3 kuni 6 kuulise kasutusajaga nn planned replacement lenses 7-10h
- Lühiajalised kontaktläätsed (2-4 nädalase kasutusajaga) ja 1 päeva läätsed 10-15h
- Kõrghapnikujuhtivusega läätsed (Acuvue sari, O2 / Air Optix, Proclear jt) kogu ärkveloleku aja; 2-4 nädalat päevaläätsedena või kuni 1 nädal ööpäevaringset kandmist, seejärel tuleb teha vähemalt üks läätsevaba ööpäev.
- Silikoon-hüdrogeel tüüpi pideva kandmise kontaktläätsed (PureVision, Air Optix Night & Day, Biofinity) - kuni 1 kuu ööpäevaringselt ilma silmast eemaldamata, läätsede kasutusaeg kuni 30 ööpäeva. Loomulikult võib neid kasutada ka päevaläätsedena, ööseks silmast eemaldades.
TÄHTIS!
- Üks puhkepäev nädalas on alati silmade tervisele hea.
- Väldi kontaktläätsede süstemaatilist liigpikka kandmist.
- Enne kontaktläätse silma asetamist ja enne eemaldamist vaata peeglisse, kontrolli silmade punetust.
Selleks, et kontaktläätsi mitte ise rikkuda
- Väldi juukselaki pihustamist kontaktläätsi kandes.
- Samamoodi ohtlikud on pihustitega deodorandid, lõhnaõlid, aga ka aurustuv olmekeemia, bensiin, värvid.
- Kontaktläätsedele mõjuvad halvasti tolmune õhk ja keskkond; ripsmetušid, lauvärvid, silmameigieemaldajad, kreemid; seep, šampoonid. Väldi nende sattumist läätsedele!
- Ekstreemsed situatsioonid temperatuuri ja niiskuse suhtes võivad ajutiselt häirida enesetunnet ja nägemist.
Hoia oma kontaktläätsi
- Võimalusel ära aja segamini paremat ja vasakut läätse.
- Silmast eemaldamisel ära pigista liiga tugevasti serva kokku - sinna tekib mikropragu, mis hiljem areneb suuremaks ja nähtavaks praoks.
- Ära vigasta läätse konteinerisse panemisel ja sealt võtmisel, ära keera seda konteinerikaane vahele ega haara seda sõrmeküünega - kasuta spetsiaalseid läätsepintsette.
- Ära kasuta selleks mitte ettenähtud pintsette.
- Ära lase pehmet läätse kunagi kuivada, kaasaegsed kontaktläätsed ei taastu endisel kujul. Kõvad kontaktläätsed säilivad ka kuivalt.
- Hoolda läätsi hoolikalt, sest ainult siis teenib ta sind ettenähtud aja.
- Arvesta, et vana(nev) kontaktlääts koormab, väsitab ja allergiseerib sinu silmi.
- Ära kanna läätsi üle lubatud kasutusaja, pigem vähem.
- Kui võimalik, vaheta oma kontaktläätsed välja paarikaupa.
Punased silmad
- Katkesta kohe läätsede kandmine.
- Veidi punetavate silmade puhul tee 1-3 päevane vaheaeg läätsede kandmises. Lisaks tilguta silmadesse ilma retseptita saadavad silmatilku.
- Tõsise põletiku korral pöördu kiiresti silmaarsti vastuvõtule.
- Ei ole soovitatav kanda läätsi ägeda nohu ajal.
Kontaktläätsed ja arvuti
- Arvutiga töötades töötegija sageli unustab pilgutamise, pisaravool väheneb. Seetõttu kuivab ka kontaktläätse pind, tekib kuivus ja hõõrumistunne.
- Kui võimalik, võiks eelistada pigem prille. Kui pead kasutama kontaktläätsi, on paremad madala (38–45%) või keskmise (45–60%) veesisaldusega läätsed.
- Võib kasutada ka kunstlikke niisutajaid silmatilkade näol, kuid jälgi, et need oleks mõeldud kasutamiseks kontaktläätsede kandmise ajal (ei tekitaks mikrokristalle). Samuti võib silma niisutamiseks kasutada kontaktläätsede hooldusvedelikku.